Saten Boya

Saten boya konusu Evde Mimar ekibine sıklıkla gelen sorular arasında yer almaktadır. Biz de bu içeriğimizde bu boya badana türü ile alakalı merak edilen tüm sorulara tam manası ile yanıt vermeye çalışacağız. Bu içeriğimizde aşağıdaki konuların hepsine açıklayıcı cevaplar bulabileceksiniz.

1- Saten boya nedir?

2- Saten boya renkleri ve örnekleri

3- Saten boya fiyatları

4- Saten boya nasıl yapılır?

5- Su bazlı saten boya

Bu sorulara tam olarak yanıtlar bulabileceğiniz içeriğimizin sonunda siz de saten boya ile ilgili görüşlerinizi yorum bölümüne iletebilirsiniz.

Saten Boya Nedir?

Saten boya, dekoratif boya kategorisinde değerlendirilebilecek, yarı mat özelliklere sahip bir boyadır. Leke yapmama özelliğinden dolayı çok kirlenebilecek yerlerde tercih edilmektedir.

Saten boya, günümüzde genellikle su bazlı olarak üretilmektedir. Saten boya, kolay temizlenebilme özelliğinden dolayı diğer boyalardan sıyrılarak kendine has kullanım alanları yaratabilmiştir. Bazı kişilerin yarı mat boyaya saten boya dediğine de şahit olabilirsiniz. Eğer saten boyayı araştırıyorsanız sedef boya, italyan boya gibi uygulamaları da incelemelisiniz.

Saten Boya Renkleri ve Örnekleri

Ülkemizde de çok sık karşılaştığımız bu boya türünün örnekleri de bir hayli fazladır. Özellikle kurumlarda kullanılan bu boya türüne siz de günlük hayatınızda muhakkak rastlamışsınızdır. Biz de kendi eviniz için bu rengi seçme aşamasında olduğunuzu düşünerek size bu boya ile ilgili renkler ve örnekler derledik. Size faydalı olacağını düşündüğümüz derlememize aşağıda göz atabilirsiniz. Boya renkleri konusunda örneklere göz atmalısınız.

Saten Boya – Saten kelimesi aslında yarı mat olan boyalarda kullanılmaktadır.Yarı mat boyalara halk arasında saten boya denir. Aynı zamanda saten boyanın parlaklık derecesine denmektedir. Zaten üç çeşit boya bulunmaktadır. Bunlar parlak, yarı mat ve mat boyalardır. Sizinde anlayacağınız gibi saten boya yarı mat boyadır. Yani mat ile parlak boya karışımıdır.

Saten boyalar iki çeşittir. Su bazlı saten boyalar ve sentetik saten boyalar. Adından da anlaşılacağı gibi su bazlı saten boyalar su ile inceltilerek hazırlanıp uygulanmaktadır. Fakat bu inceltmede kullanılan su miktarı 20 kg boya için sadece 1 litre olmalıdır. Sentetik esaslı su bazlı boyalar için durum daha farklıdır. Kullanma kılavuzunu okumadan hazırlamanızı önermeyiz.

Saten Boyanın Özellikleri

1- Saten boyalar, yüzey hatalarını gizleme özelliklerinden dolayı macun ya da alçı ile düzeltilmiş yüzeylerde dekoratif amaçlı uygulanır.
2- Kaygan bir yapıya sahip olan saten boyalar, tam silinebilme özelliğine sahiptir.
3- Su itme ve buhar geçirgenliği özellikleri sayesinde suyun boya tarafından emilmesine ve lekelerin silinirken boyaya bulaşmasına izin vermezler.
boya uygulama
boya uygulama

Uygulama Nasıl Yapılır?

1- Uygulama yapılacak alan ( yer-zemin-pencere-kapı ) tüm kenar köşeler koruyucu folyolar ve örtüler ile kaplanıp bütün temizlik önlemleri alındıktan sonra uygulamamıza etap olarak başlanır.
2- Saten boya ismi itibari ile pürüzsüz anlamına gelen bir boya uygulama çeşididir . Yapılacak alan Kara sıva-alçı sıva- alçıpan yüzey veya (ham) ise yüzey zımparalanıp varsa eski boya kalıntıları kazınıp-temizlendikten sonra bunları izole edip tüm yüzeyler 3-4 kat sıva ve saten perdah alçıları ile pürüzsüz hale getirilirken ve kenar köşeler, köşebent monte edilip simetrik bir görüntü elde edilir.
3- Saten alçı uygulamasının peşinden tamamen düzeltilmiş yüzeyimizdeki pürüzleri ortadan kaldırmak için tüm yüzey ve kenarlar titreşim zımpara ile pürüzsüz hale getirilip, yüzeyler tozdan arındırılıp, yüzey mukavemeti artırmak ve iyi tutucu bir zemin oluşturmak için tüm yüzeyler izole silikon astar ile astarlanır.
4- Boyaya hazır hale gelmiş yüzeyler İSTENİLEN MARKA boya astarı ile astarlandıktan sonra rötuş macunları ile kontrol edilir.
5- Boyaya hazır hale gelen yüzeyimize su bazlı silikonlu saten boya ile istenilen renkte uygulama yapıldıktan sonra koruyucu folyolarımız kaldırılıp uygulama alanı temizlenip siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulur .
Bu gönderinin yorumları kapatılmış.